ТВ

По 13 години, првпат за Божиќ ќе бидам со семејството: искрено со Филип Миркуловски

Поранешниот ракометен репрезентативец, Филип Миркуловски, деновиве е во Скопје. По 13 години, првпат со своето семејство ќе биде дома за Божиќ, па сите заедно ќе …

По 13 години, првпат за Божиќ ќе бидам со семејството: искрено со Филип Миркуловски Прочитај повеќе »

Зоран Спасов-Ѕоф: Џабе живиш у Скопје, ако не го разбираш најдобриот хумор у свет

Новата книга на авторот Зоран Спасов-Ѕоф, „Џабе живиш у Скопје“, неодамна на промоција го собра речиси цело Скопје.  Откако 600 луѓе дојдоа да ја слушнат …

Зоран Спасов-Ѕоф: Џабе живиш у Скопје, ако не го разбираш најдобриот хумор у свет Прочитај повеќе »

Лидија Георгиева: Ревијата за Јованка Броз го разбуди духот на Југославија, па публиката не сакаше да си оди од палатата „Србија“

Модната креаторка Лидија Георгиева е единствената Македонка која учествуваше на ревијата „Јованка во боја“, посветена на Јованка Броз. Со уште дваесет дизајнери од регионот, претставија …

Лидија Георгиева: Ревијата за Јованка Броз го разбуди духот на Југославија, па публиката не сакаше да си оди од палатата „Србија“ Прочитај повеќе »

Татко ми не даваше да бидам пејачка оти таа професија не е за жена: Интервју со дизајнерката Маја Кикириткова

Дизајнерката Маја Кикириткова е скоро 15 години на модната сцена во Македонија. Неодамна на Скопскиот моден фестивал ја претстави својата најнова колекција која е инспирирана …

Татко ми не даваше да бидам пејачка оти таа професија не е за жена: Интервју со дизајнерката Маја Кикириткова Прочитај повеќе »

Да не беше сопругот можеби никогаш немаше да застанам пред камери: Искрено со Билјана Дебарлиева

Билјана Дебарлиева речиси 30 години е препознатливо лице од телевизијата. Иако како девојка била срамежлива и не мислела дека ќе биде некогаш пред камера, денес …

Да не беше сопругот можеби никогаш немаше да застанам пред камери: Искрено со Билјана Дебарлиева Прочитај повеќе »

Димитар Атанасовски: Два пати бев со Сара кога се пораѓаше, тоа што помина никогаш не би можел да го издржам

Димитар Атанасовски повеќе од петнаесет години е дел од јавната сцена. Публиката го запозна како водител на емисијата „Тротоар“, работи во Сити радио и скоро …

Димитар Атанасовски: Два пати бев со Сара кога се пораѓаше, тоа што помина никогаш не би можел да го издржам Прочитај повеќе »

Агнеса Органџиева: Мажите немаат храброст да ми пријдат

Агнеса Органџиева последниве две години го привлекува вниманието каде и да се појави, но и со објавите на социјалните мрежи. Јавноста почна да зборува за …

Агнеса Органџиева: Мажите немаат храброст да ми пријдат Прочитај повеќе »

По осмата чашка, сфативме дека „Ја без тебе не могу да живим“ ќе биде хит: Халид Бешлиќ во Скопје

Не постои седенка во кафеана, свадба, собир без песните на легендата на народната музика Халид Бешлиќ. Конечно, првпат во Скопје ќе има голем концерт на …

По осмата чашка, сфативме дека „Ја без тебе не могу да живим“ ќе биде хит: Халид Бешлиќ во Скопје Прочитај повеќе »

Се стопив од среќа кога освоив „Златна мечка“ на Берлиналето: интервју со унгарската режисерка Илдико Ењеди

Унгарската режисерка Илдико Ењеди ја освои наградата за посебен придонес во филмската уметност на фестивалот „Киненова“, кој неодамна се одржа во Скопје. Таа беше и …

Се стопив од среќа кога освоив „Златна мечка“ на Берлиналето: интервју со унгарската режисерка Илдико Ењеди Прочитај повеќе »

Мијата: Се откажав од медицината кога почина татко ми, не мислев дека ќе станам контролор на летање

Пејачката Наташа Крстевска во јавноста е позната како Мијата. Дури и во 2004 години кога пееше на првиот регионален „Идол“, речиси никој не го знаеше …

Мијата: Се откажав од медицината кога почина татко ми, не мислев дека ќе станам контролор на летање Прочитај повеќе »

Во Скопје нe ја бива без вино и кафеана: Глумецот Горан Богдан на гезме со Бјелогрлиќ и македонски актери

Хрватскиот актер Горан Богдан е во Скопје за премиерата на филмот „Чичко“, со кој се отвора филмскиот фестивал „Киненова“. Во филмот кој е психолошки трилер …

Во Скопје нe ја бива без вино и кафеана: Глумецот Горан Богдан на гезме со Бјелогрлиќ и македонски актери Прочитај повеќе »

Си бевме поддршка во Бејрут, меѓу нас не постои его: манекенките од „Црнокрак“ меѓу најубавите на светските избори за мис

Катарина Јовановска, Мија Стерјовска и Ива Пеева од модното студио „Црнокрак“ летово освоија титули на изборот за мис топ-модел, што се одржа во Либан. Секоја …

Си бевме поддршка во Бејрут, меѓу нас не постои его: манекенките од „Црнокрак“ меѓу најубавите на светските избори за мис Прочитај повеќе »

На децата им е кул што не сме во брак со Горан, ама ако се умни ќе се венчаме, искрено со портпаролката Богданка Кузеска

Портпаролката на СДСМ, Богданка Кузевска, пред да влезе во политиката беше новинар. И денес за себе вели дека е новинар, иако работата како портпарол е …

На децата им е кул што не сме во брак со Горан, ама ако се умни ќе се венчаме, искрено со портпаролката Богданка Кузеска Прочитај повеќе »

Владимир Четкар: Многу мои пријатели од Америка доаѓаат да го видат Охрид оти секогаш им кажувам дека е најубавиот град

Џез-музичарот Владимир Четкар следниот месец ќе оди на турнеја низ Америка. Ова е негова трета турнеја во САД од почетокот на пандемијата. Иако неодамна имаше …

Владимир Четкар: Многу мои пријатели од Америка доаѓаат да го видат Охрид оти секогаш им кажувам дека е најубавиот град Прочитај повеќе »

Да има лек засекогаш би ги тргнала белите дамки: Пулексенија Јовановска за болеста витлиго

Пулексенија Јовановска е најдобрата македонска каратистка. Единствената што ја претставувала Македонија на Олимпијадата во Токио. Не донесе медал, ама се пласира во десетте најдобри. Пулексенија …

Да има лек засекогаш би ги тргнала белите дамки: Пулексенија Јовановска за болеста витлиго Прочитај повеќе »

Марко Пејчиновски: Знаев дека на целта ќе излезам со кренати раце и насмевка

Марко Пејчиновски (16) на празникот Голема Богородица преплива 64 километри во Охридско Езеро и стана првиот што поминал толкава делница. Откако преплива скоро 22 часа …

Марко Пејчиновски: Знаев дека на целта ќе излезам со кренати раце и насмевка Прочитај повеќе »

Во диско еднаш сум бил, а на алкохол не смеам да помислам: Искрено со олимпискиот вицешампион Дејан Георгиевски

Дејан Георгиевски, олимпискиот вицешампион во теквондо ѝ ја донесе најголемата радост на Македонија лани од Токио. По освојувањето на олимпиското сребро, во Скопје го пречекаа …

Во диско еднаш сум бил, а на алкохол не смеам да помислам: Искрено со олимпискиот вицешампион Дејан Георгиевски Прочитај повеќе »

Зборувам македонски во Лондон оти не сакам да го заборавам мајчиниот јазик: Симона Живковска, актерката од „Црната вдовица“, дојде во Скопје

Македонската актерка Симона Живковска (28) пред три години глумеше во „Црната вдовица“ со Скарлет Јохансон и во филмот зборува на мајчиниот македонски јазик. Тогаш преку …

Зборувам македонски во Лондон оти не сакам да го заборавам мајчиниот јазик: Симона Живковска, актерката од „Црната вдовица“, дојде во Скопје Прочитај повеќе »

Снеже Велков: Ни маж ми не знаеше дека сум од Каменица, уште се шегувам дека го прелажав за лична карта

Снеже Велков, некогаш водителка на популарното „Ред хот“ шоу, денес е автор на емисијата „Нешто конкретно“. Една од ретките кои секое утро стануваат во 6 …

Снеже Велков: Ни маж ми не знаеше дека сум од Каменица, уште се шегувам дека го прелажав за лична карта Прочитај повеќе »