Домашни кекси со ореви

Состојки:
300 гр путер, 100 гр шеќер во прав, 1 белка од јајце, прстофат сол, 1 кесичка ванилин шеќер, 100 гр мелени ореви и 300 гр брашно.

Подготовка:
Се замесува тесто од наведените состојки (на ваквото тесто е потребно подолго време за месење). Добиеното тесто поделете го на два дела, завиткајте го и направете една подолга ролна. Завиткајте ги двата дела во проѕирна фолија и ставете во фрижидер еден час. По еден час исечете го ролерот со дебелина од еден сантиметар, истото направете го и со другиот. Наредете ги во плех обложен со хартија за печење. Се пече на 180 степени околу 10 минути. Тие треба да останат посветли.

Scroll to Top